Okienka transferowe – OFE/ZUS

Dokonany w 2014 r. wybór, czy chcemy by przyszłe składki były przekazywane do OFE i na subkonto w ZUS czy wyłącznie na subkonto  w ZUS, nie jest ostateczny. Ponownie będziemy mogli zdecydować w 2016 r., a potem co 4 lata.

Ustawa wprowadzająca dobrowolność w zakresie przekazywania składek do OFE przewiduje również tzw. okienka transferowe, podczas których będziemy mogli ponownie zdecydować, czy chcemy, aby nasza składka emerytalna była ewidencjonowana na subkoncie w ZUS (4,38%) i w części przekazywana do OFE (2,92%), czy w całości ewidencjonowana na subkoncie w ZUS(7,3%).

Pierwsze okienko transferowe będzie trwało od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. Następne – w analogicznym okresie – będzie w 2016 r., a potem już systematycznie co 4 lata, a więc w 2020 r., 2024 r., 2028 r. itd.

Tak więc decyzja podjęta w 2014 roku nie będzie ostateczna i będzie mogła zostać zmieniona w kolejnym okienku transferowym. Podobnie jak dotychczas, oświadczenie o przyszłej składce emerytalnej będzie można złożyć osobiście w oddziale ZUS, listownie i przez internet w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) – pue.zus.pl,

Natomiast osoby dopiero rozpoczynające pracę będą mogły od razu (nie czekając na okienka transferowe) zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej była przekazywana do OFE. W przypadku braku zawarcia umowy z OFE w okresie pierwszych 4 miesięcy zatrudnienia, składki emerytalne będą trafiały w całości do ZUS. Dopiero w trakcie najbliższego „okienka transferowego” będzie można zmienić sposób przekazywania składek.

 

Źródło: http://emerytura.gov.pl

 
Stawiamy na indywidualne podejście do klienta, bo każdy biznes to żywa materia wymagająca specjalnej wiedzy i specjalnych rozwiązań.

Certyfikaty