Izba Skarbowa w Katowicach: Ryczałt od prywatnego użytkowania firmowego auta przez pracowników nie obejmuje paliwa.

 

auto-1270867_1920

Udogodnienia dla podatników, które wprowadziła ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej z 7.11.2014r. w zakresie ustalania tzw. ryczałtów z tyt. nieodpłatnego wykorzystywania przez pracowników samochodów firmowych do celów prywatnych, okazały się wbrew wielu oczekiwaniom prawdziwym koniem trojańskim, przynajmniej w moim mniemaniu.

 

Z wielkim sceptycyzmem obserwowałam reakcje wielu księgowych czy nawet szkoleniowców, którzy wyrażali aprobatę dla tego typu zapisu ustawowego. Ale minęło już półtora roku od funkcjonowania tych przepisów i pojawiły się interpretacje izb skarbowych. Okazało się bowiem, że pojawia się problem z „ovatowaniem” transakcji, czy właściwym rozumieniem terminu „użytkowanie”.

 

Zdaniem Izby Skarbowej w Katowicach, ryczałt za użytkowanie nie obejmuje kosztów zużytego przez pracownika paliwa i dlatego, jeśli pracodawca pokrył te koszty z własnej kieszeni, to należy u takiego pracownika rozpoznać przychód. No cóż,można wysnuć wniosek, że dla IS słowo udostępnianie i użytkowanie znaczy to samo .

 

Spółka w swoim wniosku o interpretacje użyła ciekawych argumentów i myślę, że postąpiła rozsądnie jeśli zaskarżyła tę interpretację do WSA.

A swoją drogą to mogła zastosować inne dużo ciekawsze rozwiązanie unikając tego kontrowersyjnego tematu.

 

Źródło: Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach, Sygn. IBPB-2-1/4511-312/16-1/HK

 
Stawiamy na indywidualne podejście do klienta, bo każdy biznes to żywa materia wymagająca specjalnej wiedzy i specjalnych rozwiązań.

Certyfikaty